افزایش بیش از ده برابری پزشکان کشور در چهل سال اخیر 


افزایش بیش از ده برابری پزشکان کشور در چهل سال اخیر

6890

 

 

 

 

 

 

 

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: افزایش بیش از ده برابری پزشکان کشور تاثیر بسیار زیادی در بهبود بسیار قابل توجه شاخص های بهداشتی درمانی کشور در چهل سال اخیر داشته است.

 

به گزارش وبدا، دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری هفتگی با بیان این مطلب افزود: تعداد پزشکان عمومی و متخصص و دندانپزشکان فارغ التحصیل داخل و خارج و دارای شماره نظام پزشکی در سال 1356 برابر 13428 نفر بود که از این تعداد به دلیل بازنشستگی و فوت و مهاجرت و موارد دیگر کم شده به طوری که افراد فعال و ارائه کننده خدمت در حدود ده هزار نفر هستند، چراکه در آن سال‌ها قریب به 6 هزار پزشک از آسیای جنوبی نظیر پاکستان، بنگلادش و هند در کشور حضور داشتند

 

وی گفت: علی رغم این که در سال های بعد انقلاب هم با موجی از مهاجرت گروه پزشکی مواجه بودیم، با برنامه ریزی و اقدامات وسیعی که بعد از انقلاب اسلامی انجام شده است، در ابتدای سال 1395، 39398 متخصص و فوق تخصص، 42422 پزشک عمومی و 26361 دندانپزشک عمومی و متخصص مجموعا 108181 نفر به صورت فعال در حال ارائه خدمت هستند و تا آخر وقت اداری دیروز، تعداد پزشکان عمومی و متخصص و دندانپزشکان فارغ التحصیل داخل و خارج و دارای شماره نظام پزشکی کشور به عدد 173130 رسیده است و 173130 نفر فارغ التحصیل گروه پزشکی، شماره نظام پزشکی خود را دریافت کرده اند

 

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین گفت: افزایش بیش از ده برابری پزشکان کشور تاثیر بسیار زیادی در بهبود بسیار قابل توجه شاخص های بهداشتی درمانی کشور در چهل سال اخیر داشته است که به تفصیل در چند هفته آینده، شاخص های مربوطه بیان خواهد شد.

 

125369 نفر در حوزه پرستاری مشغول به کار هستند

 

دکتر حریرچی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که هم اکنون در وزارت بهداشت، مجموعا 125369 نفر در کادر پرستاری شامل کارشناسان پرستاری و پرستاران دارای مدارک بالاتر، فارغ التحصیلان رشته های اتاق عمل، هوشبری و نیز، دارندگان مدارک بهیاری، کمک پرستاری و کمک بهیاری در حال فعالیت هستند، افزود:  90061  نفر از این تعداد از پرستاران، لیسانسیه و یا مدرک بالاتر دارند.

 

وی با اشاره به این که بانوان، 78 درصد کادر پرستاری و آقایان 22 درصد کادر پرستاری وزارت بهداشت را تشکیل می دهند، افزود:  53 درصد کادر پرستاری به صورت استخدام رسمی و پیمانی، 23 درصد در حال گذرندان دوره طرح و تعهدات و 24 درصد دیگر هم، عمدتا به صورت شرکتی و قرارداد خرید خدمت، مشغول به کار هستند.

 

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین گفت: در سال 97 تعداد پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی 10000 نفر، در مقطع کارشناسی ارشد 1320 نفر و در مقطع دکترای تخصصی 110 نفر در 192 دانشکده پرستاری کشور در دانشگاه های دولتی و آزاد است.

 

انجام بیش از دو میلیون و 100 هزار زایمان طبیعی رایگان در بیمارستان های دولتی در مدت اجرای طرح تحول سلامت

 

دکتر حریرچی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که از اردیبهشت 93 تاکنون 35 میلیون و 500 هزار بیمار در بیمارستان های دولتی بستری شده اند و از یارانه های مالی و تجهیزاتی و خدماتی طرح تحول سلامت استفاده کرده اند، افزود: در مدت اجرای طرح تحول سلامت، بیش از دو میلیون و 100 هزار زایمان طبیعی رایگان در بیمارستان های دولتی سراسر کشور در جهت اجرای سیاست های جمعیتی و حمایت مالی از مردم انجام شده است.

 

وی در ادامه افزود: در 4.5 سال اخير كه از اجرای طرح تحول سلامت مي گذرد، 2 میلیون و 700 هزار متر مربع، فضای بستری بیمارستانی موجود بازسازی شده و 45 هزار تخت بیمارستانی کشور با استفاده 100 درصدی از تولیدات داخلی به طور کامل نوسازی شده است.

 

سخنگوی وزارت بهداشت  گفت:  2420 تخت مراقبت های ویژه (ICU، (CCU تامین و تحویل شده است و 75500 قلم تجهیزات پزشکی سرمایه ای برای بیمارستان های موجود و جدیدالاحداث تامین شده و 131 هزار قلم تجهیزات هتلینگ در بیمارستان ها مستقر شده است.

 

دکتر حریرچی همچنین گفت: 1800 واحد اختصاصی زایمان (LDR) در 366 بیمارستان ساخته شده است و 17 مرکز جدید درمان ناباروری با تمرکز بر مناطق محروم به ویژه در 6 استان فاقد مرکز (سیستان و بلوچستان، هرمزگان، چهارمحال و بختیاری، کهکیلویه و بویر احمد، گلستان و لرستان) ایجاد شده است.

 

وی در ادامه افزود: ٢٥٠ پلی کلینیک تخصصی جدید شامل 6440 مطب در بخش دولتی ساخته و تجهیز و 125 بخش اورژانس در بیمارستان های تروما و اصلی کشور ساخته شده است. همچنین بخش اورژانس اکثر بیمارستان های کشور نوسازی شده و 1500 تخت اورژانس جدید ایجاد شده و 180 بخش بستری اورژانس در سراسر کشور بهسازی و استانداردسازی شده است.

 

٣٩ پایگاه اورژانس هوایی در کشور ایجاد شده است

 

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان این که 1300 تخت جدید بستری روانپزشکی و 15 بخش اورژانس روانپزشکی جدید در بیمارستان ها ایجاد شده است، افزود:  ٣٩ پایگاه اورژانس هوایی در کشور ایجاد شده و 13079 بیمار و مصدوم طی 9022 سورت پروازی به بیمارستانها و مراکز درمانی منتقل شده اند.

 

دکتر ایرج حریرچی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که برنامه ملی درمان پیشرفته سکته های قلبی (به عنوان اولین علت مرگ ایرانیان) به صورت شبانه روزی در 54 بیمارستان کشور در 24 شهر اجرا شده است، افزود: طی اجرای اين برنامه، به 35400 نفر خدمت پیشرفته و حیاتي باز کردن عروق قلبی به وسیله آنژیوگرافی ارائه شده است.

 

وی همچنین گفت: با اجرای برنامه ملی درمان پیشرفته سکته های مغزی (به عنوان دومین علت مرگ ایرانیان) به صورت شبانه روزی در 55 بیمارستان کشور در 25 شهر 3520 نفر از خدمت ترومبولیتیک تراپی و باز کردن عروق مغز بهره مند شدند

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

15532مطلب نوشته است .Powered by WP Bannerize

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به طوفان نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاسیس 1393