سردفتران دفاتر اسناد رسمی ، هر سال ششم دی ماه را به برکت آیه مداینه ، آیه ای که به کتابت بالعدل دعوت می کند 


سردفتران دفاتر اسناد رسمی ، هر سال ششم دی ماه را به برکت آیه مداینه ، آیه ای که به کتابت بالعدل دعوت می کند

سردفتران دفاتر اسناد رسمی ، هر سال ششم دی ماه را به برکت آیه مداینه ، آیه ای که به کتابت بالعدل دعوت می کند ، بعنوان روز سردفتر و جامعه دفاتر اسناد رسمی گرامی می دارند ، امسال اما ، کانون سردفتران و دفتریاران مراسم گرامیداشت شش دی را با اعتراض لغو کرده است و چشمان سردفتران ، دفتریاران و کارکنان دفاتر اسناد رسمی به روندهای الکترونیکی – بخشنامه ای سازمان ثبت اسناد و املاک دوخته شده است.

روندهایی که اکنون ، در آخرین جلوه پر اعجاب ، بر احراز هویت بیومتریک و پی در پی سردفتر اسناد رسمی تاکید می کنند و آمرانه پیش می روند.

روندهای عجیبی که وزن نظارت را نه در انتخاب سردفتران ، سازماندهی حمایت های قضائی هدفمند ، بازرسی الکترونیکی ماتریسی ، بهره گیری از ظرفیت های قانونی و اجرائی بین بخشی رمزنگاری نامتقارن گواهی الکترونیکی ، و یا برگزاری دوره های آموزشی پیش از ورود به این منصب خطیر ، که بر روشی متعلق به چند قرن پیش یعنی کنترل اثر انگشت مبتنی می سازد.

روشی قدیمی که در پیاده سازی آنها ، متاسفانه کماکان مدرنیزه بدون مدرنیته پیش می رود ، و در طراحی آنها ، نگاه قضائی و آمرانه بجای نگرش مبتنی بر واقعیات حقوق ثبت و راهبردهای پیشگیرانه واقعیت مدار با عنایت به معضلات ناشی از مشکلات اقتصادی فعلی کشور ، حاکم است.

معضلاتی که دریایی از انسان های پاک ، از سران دفاتر اسناد رسمی ، دفتریاران و کارکنان دفاتر ، که باید آلودگی را از فضای عمومی تنفس اقتصادی بزدایند و نظم و آرامش را در معاملات و تعاملات  برقرار سازند ، هر روزه با آن مواجهند.

ششم دی ، روز نهاد سردفتری است ، روز سند رسمی است ، روز جامعه دفاتر اسناد رسمی است ، روزی است برای هزاران انسان مظلوم و پرتلاش ، برای جامعه ای از ایرانیان که دو بال مرغ حق ، هویت و مالکیت را با تحمل مرارت هر روزه ، به پرواز می آورند ، روزیست برای  نهادی که ده هاست ، قهرمانانه ، با دو دست ، دستی روئیده از قانون و حاکمیت و دستی دیگر برآمده از مردم ، وزنه سنگین نظم عمومی و امنیت اقتصادی را برای میهن عزیز اسلامی بر سرش بالا می برد اما کمتر تقدیر می شود.

نهاد سردفتری ، در پی نظام ثبتی ، با نجوای عقلانیت گرائی پا گرفت و امروز به نماد آن در کشور تبدیل شده ، نجوایی پیوسته و دوراندیش ، نجوایی که آثار تعدی و بی قانونی را هشدار می دهد و حفظ نظم عمومی را رسالت خود می شمرد.

نجوایی که ذات پرحکمتش ، دعوت به برخواستن به انجام توصیه دین مبین بود ، نجوایی که از قرنی پیش حرص و ژاژخوایی و طمع و فرصت طلبی را به آرامش و نظم و دمکراسی دعوت می کرد ، نجوای علی اکبر خان داور در گوش مستبد ، نجوای ادیبان و حقوقدانان و خیراندیشان در گوش سنگین آمران

ششم دی گرامی باد

امیر جهانگرد محبوب

 

سردفتر اسناد رسمی

 

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

15608مطلب نوشته است .Powered by WP Bannerize

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به طوفان نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاسیس 1393