چگونه کنترل شرایط را بدست بگیریم / تلاش درمقابل مشکلات الزامی است 


چگونه کنترل شرایط را بدست بگیریم / تلاش درمقابل مشکلات الزامی است

سادات کریمیان- قسمت سوم-او بلافاصله در همان روزهای بستری بودن از داخل بیمارستان و با کمک دوستی که در این مورد به او کمک میکرد دندانپزشک مناسب و مورد نظر خودرا پیدا کرد و در ارتباط با  وی تمامی جریان را برای پزشک مورد نظر بازگو کرده بود و خواسته بود به طور اورژانسی به درمانش رسیدگی شود جوری که در یک روز کار عصب کشی و درمان سه دندان را باهم انجام میداد. سختی و درد زیادی را متحمل میشد اما برای ادامه زندگی و درمان شدنش چاره ی دیگری جز تحمل و مقاومت نداشت و باید زمان را نیز در نظر میگرفت و چند ماه هم اینطور سپری میکرد.

همزمان با گذراندن طول درمان دندانهایش متوجه عارضه ی بعدی به وجود آمده بود. اضافه وزن یکباره وبهم خوردن تعادل اندامش، که برایش اهمیت زیادی داشت.

اقدام بعدی که باید انجام میداد رسیدگی به سلامت جسمانی و تناسب اندامش بود.

با توجه به بهبود نسبی که به دست آورده بود ورزش روتین را اولویت بعدی خود قرار داد و روزهای معینی از هفته را به استخر و باشگاه میرفت و تغدیه اش را نیز با توجه به آن تنظیم کرده بود.

این اولویت بندی ها و رسیدگی به مشکلاتی که باید حل میشد باعث شده بود ذهن متمرکزتری داشته باشد و اوضاع و احوال درونی بهتری را تجربه کند و کم کم با نظم دادن و اولویت بندی های لازم سلامت جسمی و روحی خوبی را بدست آورد ورزش و تناسب بهتر اندامش باعث شده بود احساس بهتری نسبت به خود و اطرافش داشته باشد ، دردهای جسمانی اش را بهبود بخشیده بود و درمان دندانهایش اورا از درد و رنجی مدام رها کرده بود .

گزینه ی بعدی لیست اولویتها بعد از بدست آوردن سلامت جسمی و به نسبت روحی ،ادامه تحصیل و اتمام دروس دانشگاهی اش بود که به جد روی آن تمرکز نمود و توانست خیلی زودتر از آنچه که فکرش را میکرد آن را به اتمام برساند در خاطراتش میگفت :

_ پزشکی که تحت درمانش بودم کار کشیدن زیاد ازچشمهایم و مطالعه ی طولانی مدت و نگاه کردن زیاد به تلویزیون و مانیتور را ممنوع کرده بود و من مجبور بودم خیلی وقتها گوش کنم یعنی کسی به کمکم می آمد برایم کتاب و جزوه های درسی را میخواند و من با گوش دادن به مطالب درسی و گه گاه موارد مورد علاقه ام آنها را به خاطر میسپردم هرچند که از همان دورانی که کم کم خود را میشناختم گوش شنوای خوبی بودم اما این دوران کمک دوچندانی کرد تا بتوانم مهارت خوب گوش دادن را نیز در خود تقویت کنم و درک بیشتری نسبت به اینکه میتوان از دل سخت ترین شرایط نیز مثبت ترین و بهترین نتایج را گرفت رسیدم.یاد گرفتم که شنونده ی خوبی باشم.

خدا را در تمامی آن لحظات فراموش نشدنی کنار خود احساس میکردم و چه زیباست این ضرب المثل

که (عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد)

رسیدگی به تمام این موارد و به عبارتی پرنمودن تمامی این چاله های خالی زندگی او را به خودکارآمدی خوبی رسانده بود.

خود کارآمدی شامل تمامی انتظارات و اطمینان ما از موثر بودن پاسخ و توانایی هایمان درمقابل مشکلات و مسائل زندگیست که گاه از تجارب زندگی خود و یا از تجارب کسانی که برای ما نقش الگو و فرد مهم و تاثیر گذاررا دارند به آن میرسیم .

با توجه به گذراندن تمامی مراحل حل مسائلش و رسیدگی به اولویت های مهم و اولویت بندی درست به خودکارآمدی مثبتی که برای ادامه دادن زندگی لازم داشت رسیده بود و سعی میکرد مسیرش را آنطور که باید بپیماید به اهداف بزرگترش در مراحل بعدی زندگی برسد

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

15969مطلب نوشته است .Powered by WP Bannerize

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به طوفان نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاسیس 1393