توسط محققین پژوهشگاه مواد و انرژی انجام شد/ساخت لعاب شیشه سرامیکی ضدسایش بر روی فولاد به روش ریخته گری دوغابی لعاب نانو آلومینیادار 


توسط محققین پژوهشگاه مواد و انرژی انجام شد/ساخت لعاب شیشه سرامیکی ضدسایش بر روی فولاد به روش ریخته گری دوغابی لعاب نانو آلومینیادار

لعاب شیشه سرامیکی ضدسایش بر روی فولاد برای اولین بار بر اساس روش ریخته‌گری دوغابی لعاب نانو آلومینیادار، توسط دکتر آیدا فائقی‌نیا عضو هیات علمی پژوهشکده سرامیک پژوهشگاه مواد و انرژی و با همکاری دکتر علی زمانیان و مهندس نفیسه شاهقلی، ساخته شد.

به گزارش روابط‌عمومی پژوهشگاه، دکتر فائقی نیا با اعلام این خبر گفت: این لعاب در صنایع پتروشیمی؛ خطوط لوله‌های فاضلاب، پمپ های گاز، قالب‌های پرس شیشه، صنایع توربین و امثالهم کاربرد دارد.

وی با اشاره  به اینکه پروژه لعاب شیشه‌سرامیکی ضدسایش بر روی فولاد، با این روش ساخت،  برای اولین بار صورت گرفته است و بسیار ارزان قیمت می‌باشد، افزود: پیش از این، این پروژه به روش پلاسما اسپری و با آلومینای در ابعاد میکرونی ساخته شده بود.

این پژوهشگر اظهار داشت: انامول‌ها یا لعاب فلزهای شیشه‌سرامیکی اخیرا در حوزه پوشش‌های پیشرفته که خواص فیزیکی قابل قبولی از لحاظ صنعتی دارند، مطرح شده است. این پوشش‌ها از نظر خواص فیزیکی حدواسط بین پوشش‌های سخت و گران‌قیمت سرامیکی نظیر کاربیدها و لعاب‌های سنتی شیشه‌ای هستند.

وی ادامه داد: انامل‌های شیشه‌سرامیکی اگرچه محدوده دمایی کارکردشان پایین است اما به لحاظ مقاومت به خوردگی در برابر اسید و مقاومت به اکسیداسیون، قابل رقابت با پوشش‌های آلیاژی می‌باشند.

دکتر فائقی‌نیا ضمن تشریح روند انجام این پروژه، گفت: در این تحقیق سعی شده از تلفیق خاصیت ضدسایشی آلومینا و خاصیت پوشاندگی قوی شیشه‌سرامیک بر روی فولاد، خواص منحصر به فردی از لحاظ سایشی ایجاد شود که در این تحقیق، خاصیت سایشی فولاد تا ۱۰ برابر افزایش پیدا کرده است.

وی تصریح کرد: در این شیشه سرامیک از یک سو، یک پوشش کاملاً متراکم و بدون تخلخل را روی فولاد ایجاد می‌کند و از سوی دیگر با پخش ذرات نانو آلومینا در زمینه شیشه‌ای، خاصیت ضدخراش و خش انامول نیز افزایش می‌یابد.

گفتنی است، نتایج این تحقیق در مرکز ثبت اختراع، ثبت و در مجله ISI/ Ceramic International در سال ۲۰۱۸ به چاپ رسیده است.

 

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

16245مطلب نوشته است .Powered by WP Bannerize

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به طوفان نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاسیس 1393