اطمینان خاطر تجار خارجی برای خرید پسته با کیفیت ایرانی از بورس/ وصول مطالبات باغداران در کمترین زمان ممکن 


اطمینان خاطر تجار خارجی برای خرید پسته با کیفیت ایرانی از بورس/ وصول مطالبات باغداران در کمترین زمان ممکن

اطمینان خاطر تجار خارجی برای خرید پسته با کیفیت ایرانی از بورس/ وصول مطالبات باغداران در کمترین زمان ممکن است؟  بعد از تجربه بورس زعفران، حالا از معاملات گواهی سپرده و آتی پسته در بورس نیز رونمایی شده و قرار است بورس کالا برای این محصول جهانی نیز شفافیت معاملات ایجاد کند.

 

در این راستا خبر گزاری میزان گفت و گویی را  انجام  داده است با مظفر محمدی فعال بازار پسته که در ادامه می‌خوانید.

یک فعال بازار پسته گفت: بزرگ‌ترین نکته مثبت عرضه پسته در بورس این است که صادرکننده ایرانی می‌تواند پسته با کیفیت را به‌طور مستقیم از بورس تامین و برای فروش در بازار جهانی آماده کند.

عرضه پسته در بورس کالا چه تأثیری در بازار این محصول صادراتی خواهد داشت؟

 

محمدی: بزرگ‌ترین نکته مثبت عرضه پسته در بورس این است که صادرکننده ایرانی می‌تواند پسته با کیفیت را به‌طور مستقیم از بورس تامین و برای فروش در بازار جهانی آماده کند. این مکانیسم شفاف که در بورس وجود دارد باعث خواهد شد تا کشاورز نیز پسته خود را با اطمینان خاطر از دریافت به موقع مطالباتش به خریدار عرضه کند. این در حالی است که متاسفانه در گذشته شاهد مواردی بودیم که در بازار سنتی برخی از خریداران و مخصوصا دلالان بعد از خرید پسته از کشاورز، در موقع سررسید پول را به باغدار پرداخت نمی‌کردند که خوشبختانه این مشکل هم از طریق عرضه در بورس کالا حل شده است. به طوری که کشاورز پس از انجام معامله گواهی سپرده کالایی در بورس می‌تواند به سرعت پول خود را به صورت نقد دریافت کند.

 

بورس کالا قرار است چه‌کاری انجام دهد؟

 

محمدی: عنصر اصلی بورس کالا «شفافیت» است و قطعا سود همه در شفاف بودن است. با توجه به تضامینی که در بورس از خریدار دریافت می‌شود، هرگز برای پول کشاورزان اتفاق ناخوشایندی رخ نخواهد داد. همچنین خریداران که تعدادشان در بازار سنتی کم و محدود است، به کمک سازوکار بورس و فعالان و سرمایه گذاران فعال در بازار سرمایه افزایش خواهد یافت؛ به طوری که حتی افراد حقیقی و حتی شرکت‌های سرمایه گذار و حقوقی‌ها نیز می‌توانند به منظور سرمایه گذاری، محصولات را از بورس خریداری کنند. همین موضوع به تبلیغ و معرفی برند پسته ایرانی نیز کمک زیادی می‌کند. قطعا وقتی پسته در بورس عرضه شود، با حضور هر چه بیشتر خریداران در این بازار نسبت به بازار سنتی قیمت کشف خواهد شد که این امر به واقعی‌تر شدن قیمت پسته کمک خواهد کرد که این شرایط باز هم به نفع کشاورز خواهد بود.

 

کشاورز با چه مقدار محصول می‌تواند در بورس حضور داشته باشد؟

 

محمدی: قرار بر این شده است که محصول با حجم زیر ۲۰۰ کیلوگرم تحویل گرفته نشود. البته معمولا کشاورزان زیر این مقدار هم تولید ندارند؛ ضمن اینکه باید به این نکته توجه داشت که تجمیع محصول باغداران برای فروش، به قیمت‌گذاری و عرضه آن در بورس کمک زیادی می‌کند.

 

باغ‌های پسته معمولا در استان‌های کرمان و خراسان واقع شده اند و برای کشاورزان سخت است که برای عرضه محصول خود تا تهران بیایند. بورس برای این مشکل چه تمهیداتی داشته است؟

 

محمدی: الزاما این‌گونه نیست که برای عرضه محصول در بورس، کشاورز نیاز به مراجعه به تهران داشته باشد. به طوری که هم‌اکنون چندین انبار در شهر‌های مختلف کشور از جمله شهرستان‌های زرند و سیرجان در استان کرمان راه‌اندازی شده است که آماده تحویل محصول از باغداران هستند. ضمن اینکه بورس در حوزه معاملات پسته به تازگی کار خود را شروع کرده و به‌مرور با مشخص شدن مزایای این بازار، برای هر شهرستان دارای سطح زیر کشت پسته انبار‌های مجهزی آماده پذیرش در بورس خواهد شد. البته جهت پذیرش این انبار‌ها در بورس نیاز به رعایت استاندارد‌ها و شرایط خاصی است که با رعایت آن‌ها می‌توان نظام انبارداری را در حوزه معاملات پسته توسعه بخشید.

 

هم‌اکنون بیشترین صادرات را به کدام کشور‌ها داریم؟

 

محمدی: بیشترین خریدار پسته ایرانی کشور‌های چین و هند هستند و کشور‌های متعدد دیگری نیز خریدار پسته از کشور ما هستند.

 

میزان:امکان ارتباط با تاجران پسته در سایر کشور‌ها از طریق بورس کالا را تا چه حد ممکن می‌دانید؟

 

محمدی: تاجران همه کشور‌ها درصدد تهیه پسته با کیفیت و دارای استاندارد کامل هستند و از مزایای بورس این است که امکان تامین چنین پسته‌ای را برای تاجران خارجی فراهم کرده است؛ به طوری که لزوم رعایت استاندارد‌ها در محصولات عرضه شده در بورس، موجب جلب اعتماد مشتریان خارجی به خرید پسته‌های مرغوب از کشورمان می‌شود.

 

تاجران ایرانی از انجام معاملات پسته در بورس استقبال کرده‌اند؟

 

محمدی: اغلب تاجران کشورمان ضمن درک مزایای بورس پسته به استقبال آن رفته‌اند. در این میان، با توجه به اینکه زمان زیادی از راه اندازی این معاملات نمی‌گذرد، برخی تاجران، هنوز با مزایای این بازار آشنا نبوده و با نگاه سنتی خود بورس را همانند یک رقیب برای بازار سنتی می‌دانند؛ این در حالی است که بورس بهترین کمک را به تولیدکننده و صادرکننده خواهد کرد. به‌عنوان نمونه، یکی از نکات منفی در تجارت سنتی پسته این است که محصول چندین مرحله بین واسطه‌ها جابه‌جا و به‌اصطلاح «انباربه‌انبار» می‌شود که همین فرآیند باعث می‌شود کیفیت پسته افت کند. اما در انبار‌های بورس کالا چنین اتفاقی نخواهد افتاد و با معامله اوراق گواهی سپرده کالایی مبتنی بر محصول پسته، استاندارد محصول حفظ می‌شود و نیاز به جا به جایی محصول طی دفعات متعدد نیست؛ بلکه تنها اوراق سپرده کالایی محصول در بازار دادوستد می‌شود و در زمان سررسید، دارنده اوراق مالک محصول خواهد بود. در این زمینه، برای افزایش آگاهی تاجران و کشاورزان و رفع ابهامات آنان نسبت به مکانیسم معاملات در بورس، برگزاری کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی نیز آغاز شده که می‌تواند به برداشت واقع‌بینانه از ماموریت‌ها و معرفی پیامد‌های مثبت بورس منجر شود.

 

نبود بورس پسته در سایر کشورها، تهدید یا امتیازی برای معاملات پسته ایرانی در بورس کالا است؟

 

محمدی: در برخی از کشور‌ها مثل آمریکا شرکت‌های بزرگ پسته وجود دارد که همانند بورس عمل می‌کند. این شرکت پسته باغداران را جمع‌آوری کرده و برای تولیدکنندگان نقش بورس را ایفا می‌کند. به‌طور طبیعی ارتباط بین بورس‌ها و رقابت آن‌ها با یکدیگر باعث بهبود عملکرد این بازار‌ها می‌شود. با توجه به اهمیت تجارت پسته، دور از انتظار نیست که بورس پسته در دیگر کشور‌های تولیدکننده طلای سبز هم فعال شوند.

 

چه توصیه‌ای برای فعالان بازار پسته و واسطه‌ها دارید؟

 

محمدی: به نظر من حتی واسطه‌ها هم برای رسیدن به سود بیشتر بهتر است معاملات خود را از طریق بورس کالا انجام دهند. من مطمئن هستم که بورس پسته خانه کشاورزان و پسته کاران خواهد بود. اگر دقت کنید با راه‌اندازی معاملات زعفران در بورس نیز خیلی از مشکلات این محصول حل شد و قطعا این اتفاق برای پسته نیز خواهد افتاد.

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

16245مطلب نوشته است .Powered by WP Bannerize

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به طوفان نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاسیس 1393