درخواست اردوغان از شهروندان ترکیه/به جای دلار از لیر استفاده کنید 


درخواست اردوغان از شهروندان ترکیه/به جای دلار از لیر استفاده کنید

رئیس جمهور ترکیه از شهروندان کشورش خواست تا به جای دلار از لیر در تراکنش های خود استفاده کنند.

به گزارش طوفان نیوزبه نقل از روزنامه حریت، رجب طیب اردوغان که در جمع اعضای حزب حاکم ” عدالت و توسعه” سخنرانی می‌کرد، با اشاره به ضرورت تقویت ملی‌گرایی گفت: بیایید از دلار استفاده نکنیم، بیایید به سمت استفاده از لیر ترکیه برگردیم.

اردوغان در بخش دیگری از سخنان خود به سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی اطمینان داد که سود خوبی از سرمایه‌گذاری در این کشور کسب خواهند کرد و افزود: کسانی که به ما اعتماد کردند و سرمایه‌های خود را آوردند، پیروز خواهند شد.

در ماه های اخیر اوضاع اقتصادی ترکیه به طرز محسوسی بهبود داشته است تا جایی که نرخ تورم این کشور از ماه سپتامبر برای نخستین بار در طول دو سال اخیر تک رقمی شد و به ۹.۲۶ درصد رسید. با تداوم روند کاهشی، نرخ تورم این کشور تا ماه اکتبر به ۸.۵۵ درصد کاهش یافت. ترکیه دستیابی به تورم ۱۵.۹ درصدی را برای سال جاری، ۹.۸ درصدی را برای سال‌آینده و ۶ درصدی را برای سال ۲۰۲۱ هدف گذاری کرده است. هم چنین بسیاری از نهادهای مهم بین المللی نظیر بانک جهانی و سازمان توسعه و همکاری اقتصادی پیش بینی کرده‌اند اقتصاد ترکیه امسال از رکود خارج شده و رشد مثبت را تجربه کند.

اردوغان در بخش دیگری از سخنان خود بر ضرورت تقویت توان داخلی تاکید کرد.

این نخستین بار نیست که رئیس جمهور ترکیه خواهان کاهش وابستگی اقتصاد کشورش به دلار می‌شود. سال گذشته و به دنبال تنش در روابط آنکارا و واشنگتن بر سر بازداشت یک کشیش آمریکایی به اتهام جاسوسی که به اعمال گسترده تحریم‌های آمریکا بر ضد ترکیه منجر شد، ارزش لیر با سقوطی آزاد مواجه شد و اردوغان آن را نتیجه توطئه های خارجی دانست. وی درآن زمان گفته بود: اگر آن‌ها دلار دارند، ما هم خدا و مردممان را داریم.

اردوغان هم‌چنین خواهان افزایش استفاده از ارزهای ملی در مبادلات دوجانبه با شرکای تجاری بزرگ این کشور برای کاهش وابستگی به دلار شده است.

قطر و ترکیه سواپ ارزی جدید امضا کردند

این در حالی است که در جریان سفر رئیس جمهور ترکیه به قطر، بانک‌های مرکزی دو کشور نیز  سر افزایش استفاده از ارزهای ملی در روابط دوجانبه به توافق رسیدند.

به گزارش طوفان نیوز از  خبرگزاری آناتولی، در پایان سفر اردوغان به دوحه، روسای بانک‌های مرکزی دو کشور قرارداد سواپ ارزی جدیدی را امضا کردند که به موجب آن، سهم استفاده از ریال قطر و لیر ترکیه در تراکنش های دوجانبه از سه میلیارد دلار قبلی به پنج میلیارد دلار افزایش پیدا خواهد کرد. این موافقت نامه جدید با هدف افزایش سهم ارزهای ملی در مبادلات دوجانبه و ثبات بخشی بیشتر به نظام مالی دو کشور در زمان بحران تنظیم شده است.

در اوت سال گذشته نیز دو طرف قرارداد سواپ ارزی دیگری را امضا کرده بودند. هم‌چنین قطر در آن زمان متعهد به سرمایه گذاری ۱۵ میلیارد دلاری در اقتصاد ترکیه شده بود که نقش زیادی در تقویت ارزش لیر در آن سال داشت.

دو طرف در جریان این سفر، هفت توافق‌نامه در زمنیه های مختلف نظیر اقتصاد، صنعت، تجارت و استاندارد امضا کردند. بانک مرکزی ترکیه در بیانیه ای به مناسبت امضای موافقت نامه‌های جدید اعلام کرد که هدف اصلی این توافقات، تسهیل استفاده از ارزهای ملی در مبادلات دوجانبه خواهد بود.

از زمان قطع روابط دیپلماتیک و محاصره اقتصادی قطر توسط چهار کشور عربی مصر، بحرین، عربستان و امارات، روابط دوجانبه بین دوحه و آنکارا با سرعت بسیار زیادی رو به جلو حرکت کرده است. آنکارا ضمن حمایت از قطر در این بحران، یک پایگاه نظامی جدید در این کشور افتتاح کرده است.

در یک سال اخیر حجم روابط تجاری دو کشور با افزایش چشمگیر ۸۴ درصدی به ۱.۳ میلیارد دلار رسید که رکورد جدیدی در روابط دو طرف محسوب می‌شود. طبق اعلام مرکز آمار ترکیه، در ۹ ماه نخست امسال ترکیه ۸۳۸ میلیون دلار صادرات به قطر داشته و ۲۰۵ میلیون دلار نیز کالا و خدمات از این کشور وارد کرده است.

 

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

17027مطلب نوشته است .Powered by WP Bannerize

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به طوفان نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاسیس 1393