جریان ترک به استانبول رسید/ترکیه شاهراه اصلی انتقال گاز روسیه به اروپا 


جریان ترک به استانبول رسید/ترکیه شاهراه اصلی انتقال گاز روسیه به اروپا

روسیه بعنوان یکی از بزرگترین کشورهای صادر کننده گاز به دیگر کشورها ،اینبار خط لوله جدید گاز را در ترکیه افتتاح کرد.

به گزارش طوفان نیوز از  مرکز خدمات ترکیه TSC ( برای خواندن مطلب اینجا کلیک کنید)خط لوله انتقال گاز روسیه به ترکیه با نام جریان ترک با حضور رجب طیب اردوغان و ولادیمیر پوتین، روسای جمهوری ترکیه و روسیه و سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در استانبول افتتاح شد.

صحبت های دو رئیس جمهور در مورد انتقال گاز روسیه

رجب طیب اردوغان در این مراسم به همراه همتای روس خود پس از افتتاح خط لوله گاز اظهار امیدواری کرد و گفت: این پروژه یک پروژه تاریخی در حوزه انرژی است.

ولادیمیر پوتین نیز در این مراسم ترکیه را دوست خود نامید و اعلام کرد انتقال گاز به این کشور نه تنها نشانه تعامل و همکاری بسیار خوب روسیه و ترکیه است بلکه به نفع مردم اروپا و کل جهان است.

۳۱.۵ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی بدون واسطه سالانه به‌صورت مستقیم در قالب این پروژه از روسیه به ترکیه منتقل می‌شود. و در حال حاضر ۵۳ میلیون نفر در این کشور به‌ طور مستقیم از گاز طبیعی استفاده می‌کنند.

این گزارش می افزاید طول این خط لوله ۹۳۰ کیلومتر در دریای سیاه امتداد یافته است. و رابطه مسکو و آنکارا در حوزه انرژی را بیشتر از گذشته تقویت می‌کند.

خط دوم انتقال گاز روسیه

همچنین یادآور می شود بر اساس برنامه های تدوین شده قرار است خط دوم گاز روسیه از طریق خاک ترکیه به کشورهای اروپایی جریان پیدا کند. و روسیه با برخی کشورهای اروپایی برای عبور این خط لوله از آن کشورها مذاکره خواهد کرد.

در واقع ترکیه شاهراه اصلی انتقال گاز به اروپا خواهد بود.ناگفته نماند روسیه نیز به نوعی وابسته به ترکیه است چرا که ترکیه به لحاظ مو قعیت جغرافیایی کشور مهمی برای عبور گاز روسیه به اروپا می باشد.

پیشتر اعلام شده بود خط دوم گاز روسیه از طریق ترکیه قرار است به کشورهای اروپایی از جمله صربستان، بلغارستان و مجارستان و… منتقل شود.

به گزارش برخی منابع رسمی و خبر گزاری ها خط انتقال گاز ‘جریان ترک’ ظرفیت انتقال ۳۱.۵ میلیارد مترمکعب گاز روسیه به ترکیه و اروپا را دارد و در دو مسیر جداگانه احداث شده که خط و مسیر اول آن از طریق بستر دریای سیاه گذر کرده و قرار است ۱۵.۷۵ میلیارد متر مکعب گاز روسیه را به ترکیه منتقل کند.

گفت و گوی پوتین و اردوغان در مورد مسائل منطقه

برخی منابع رسمی همچنین از گفتگوی «ولادیمیر پوتین» و «رجب طیب اردوغان» درخصوص مسائل مهم بین المللی منطقه خبر دادند.

این در حالی است که چندی پیش نیز روسیه یکی از سه طرح اصلی خط انتقال گاز خود که نقش این کشور را به عنوان مهم‌ترین صادرکننده گاز جهان مستحکم می‌کند را در چین افتتاح کرد.

بر اساس این گزارش طرح انتقال گاز به چین که قدرت سیبری نام دارد «بزرگترین طرح عمرانی جهان» نام گرفته است.

طول خط لوله گاز روسیه به چین هزار کیلومتر است و بر اساس پیش‌بینی انجام شده چین بین سال‌های ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۳ میلادی این خط لوله را تکمیل خواهد کرد تا بتواند گاز وارداتی از روسیه را به شانگهای هدایت کند.

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

16385مطلب نوشته است .Powered by WP Bannerize

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به طوفان نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاسیس 1393