ریزش نرخ ارز همچنان ادامه دارد / دلار ۷۰۰ تومان ارزان‌تر شد 


ریزش نرخ ارز همچنان ادامه دارد / دلار ۷۰۰ تومان ارزان‌تر شد

با وجود جهش نرخ ارز در هفته گذشته، در اولین روز هفته دوم اسفند شاهد کاهش چشمگیر نرخ ارز هستیم.

علت کاهش نرخ ارز چیست ؟به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، شلوغی خیابان فردوسی و افزایش خرید و فروش های بازار ارز، امروز هم ارزش ارزها با ریزش قابل توجهی مواجه کرد.

رشد جهشی بازار ارز در هفته ای که  گذشته سبب شد توجه بازار های مالی به آن جلب شود. البته این افزایش قیمت در دوره ای که بازار ارز نوسان جزئی را تجربه می کرد کم سابقه بود.

رویداد هایی  مانند شیوع ویروس کرونا و FATF در این افزایش  نرخ  بی تاثیر نبود اما برخی از کارشناسان معتقدند که این روند  قیمت ارز به دلیل ایجاد جو روانی ناشی از  شیوع ویروس کرونا در کشور است که به بازار ارز  نیز سرایت کرد و این افزایش افسار گسیخته  پایدار نخواهد بود.

دلار وارد کانال ۱۴ هزار تومان شد / کاهش ۷۰۰ هزار تومانی دلار  در یک روز

اما امروز (۱۰ اسفند ۹۸)  ورق معاملات در بازار برگشت و نرخ ارز برخلاف هفته گذشته که یکتاز شروع به افزایش نرخ  کرد ه بود  شاهد هستیم که در مدت زمان یک روز نرخ دلار  در ساعات ابتدای معاملات در صرافی‌ها به با کاهش ۴۵۰ هزار تومانی شروع شد. به گونه‌ای که قیمت  دلار به  ۱۵ هزا رو ۲۵۰ و یورو نیز به قیمت ۱۶ هزا ر و ۵۵۰ تومان رسید، اما روند کاهش قیمت همچنان ادامه دارد و در حوالی ظهر دلار با  کاهش ۱۵۰ تومانی به نرخ ۱۵ هزار و ۱۰۰ تومان رسید و یورو  با کاهش ۳۵۰ تومانی به مبلغ ۱۶ هزا رو ۲۰۰ تومان معامله شد. کاهش نرخ دلار تا جایی پیش رفت که دلار وارد کانال ۱۴ هزار تومان شد.

FATF   عامل افزایش قیمت ارز  در هفته گذشته

جمشید پژویان کارشناس اقتصادی گفت: یکی از دلایل افزایش جهشی نرخ ارز را می توان ورود ایران به لیست سیاه دانست. بدون شک  با  ورود به لیست FATF  با مشکلاتی  نظیر مبادلات و انتقالات  مالی با کشور چین و روسیه مواجه خواهیم شد.او بیان کرد: انتظار می رفت با وجود چنین وقایعی بازار ارز دچار افزایش قیمت شود اما تا این میزان پیش بینی نمی شد. بانک مرکزی با  افزایش  ارزهای خارجی در بازار سبب می شود که قیمت ارز  کاهش پیدا کند اما این راهکار کوتاه مدت خواهد بود ولی در روزهای آینده احتمال  بازگشت  روند افزایشی در بازار ارز دور از انتظار نیست.

کاهش  تقاضا  و راه اندازی کانال اینستکس بزرگترین دلیل کاهش نرخ ارز

حمید میر معینی کارشناس بورس در خصوص کاهش نرخ ارز اظهار کرد: بزرگترین دلیل کاهش نرخ ارز طی چند ساعت راه اندازی کانال اینستکس است و دومین عامل آن کاهش تقاضای خرید دلار از لحاظ مسافرتی و وارداتی است.

او ادامه داد: در حال حاضر فعالیت‌های اقتصادی به خاطر ویروس کرونا راکد هستند که این موضوع موجب کاهش تقاضای واردات می‌شود.

این کارشناس اقتصادی گفت: در صورتی که در سیاست کشور اتفاقی رخ ندهد نرخ دلار قبل از عید روی ۱۴ تا ۱۵ هزار تومان باقی می‌ماند.

میر معینی در خصوص ادامه این روند گفت: کنترل ویروس کرونا تاثیر بسزایی در نرخ ارز در کشور دارد؛ اگر این ویروس کنترل شود مردم به مسافرت‌های خارجه می‌روند و قیمت دلار به مراتب بالا‌تر می‌رود. از طرفی دیگر اگر اقتصاد جهانی به روال عادی خودش برگردد به مراتب اقتصاد داخلی هم درست می‌شود.

 

طمع سود جویان بازار ارز  با تصویب ورود ایران به لیست FATF

حسن مرادی یک کارشناس اقتصادی اظهار کرد: بعضی از سودجویان با تصویب ورود ایران به لیست FATF به طمع افتادند که ارز گران خواهد شد و نسبت به خرید ارز به میزان گسترده اقدام کرده اند ما شاهد بودیم که تصویب FATF مثل بقیه تحریم های آمریکا تاثیر چندانی نداشت و قیمت ها به وضعیت سابق سوق پیدا کرد.

او گفت: طبیعی بود که این یک حباب است که با ترکیندن این حباب وضعیت به حالت سابق برگردد بنابراین پیش بینی می‌شود که باز هم از این میزان نرخ ار زپایین تر بیاید و آن هایی که ارز ذخیره کرده اند ضرر کنند.

این کارشناس در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه آیا ویروس کرونا بر قیمت ارز اثر داشته است گفت: بیماری کرونا باعث شد تا تقاضای ارز در بازار پایین بیاید و بنابر خبری که از فرودگاه دبی بدستمان رسیده است فرودگاه دبی به مانند یک بیایان لایموت شده است و تردد به سختی و ندرتا به داخل فروردگاه عبور پیدا می کند.

او تصریح کرد: بسیاری از پرواز ها کنسل شده و بنابراین تقاضای سفرها کاهش پیدا کرده است و طبیعی است که این موضوع هم به کاهش نرخ ارز دامن بزند و در آینده نزدیک هم این کاهش قیمت ادامه خواهد داشت

حال باید دید در روزهای پایانی سال روند بازار چگونه خواهد بود و  تا چه میزان نظر کارشناسان محقق می شود .

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

16348مطلب نوشته است .Powered by WP Bannerize

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به طوفان نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاسیس 1393