تاکید بر ضرورت انتشار اطلاعات صحیح با منبع معتبر در شرایط بحرانی به منظور حفظ سلامت روان جامعه 


تاکید بر ضرورت انتشار اطلاعات صحیح با منبع معتبر در شرایط بحرانی به منظور حفظ سلامت روان جامعه

 

 

 

 

 

عضو هیات علمی گروه آموزشی مشاوره دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با اشاره به شرایط فعلی مقابله با شیوع ویروس کرونا و پیشگیری از گسترش آن در جامعه که سبب انتشار اخبار و اطلاعات بسیاری در همین ارتباط شده است، گفت: استفاده از اطلاعات درست با منبع معتبر، می تواند به سلامت روان افراد جامعه در این شرایط کمک کند.

به گزارش  طوفان نیوز ازوبدا، دکتر بهمن بهمنی، افزود: در این شرایط، تمایل مردم به دریافت اطلاعات، طبیعی است و کسب اطلاعات از نیازهای انسان محسوب می شود، اما هجمه اطلاعات بویژه در فضای مجازی که دسترسی سریعتر را امکانپذیر کرده است، می تواند سبب افزایش استرس و اضطراب نیز بشود.

وی اظهار کرد: توان بالقوه شبکه های مجازی جنبه مثبت و منفی دارد، به طوری که اگر منبع تولید اطلاعات، موثق و مستند نباشد، و این اطلاعات دست به دست شوند، مردم در کمترین زمان، درگیر شرایط بحران خواهند شد و مدیریت شرایط را با اختلال روبه رو خواهند کرد، لذا باید یاد بگیریم که اطلاعات درست از نادرست را تشخیص داده و از اطلاعات درست استفاده کنیم.

دکتر بهمنی افزود: باید با دریافت هر خبر یا مطلب، بدانیم که این مطلب توسط چه کسی تولید و منتشر می شود، ضمن آنکه تعبیر درستی از اطلاعات دریافتی داشته باشیم. چون اگر تعبیر نادرست از اطلاعات داشته باشیم، سبب خواهد شد که پدیده ای فاجعه آمیز و غیرقابل کنترل به وجود بیاید.

وی گفت: ذهن انسان مایل به پیش بینی اتفاقات آینده است و دوست دارد تا با پیش بینی آینده، خطر آسیب زایی را که او را تهدید می کند، به حداقل برساند، لذا از دریافت اطلاعات زیاد استقبال می کند که سبب افزایش استرس و اضطراب او خواهد شد.

وی افزود: البته اضطراب، همیشه مضر نیست، بلکه اضطراب بهینه یا کارآمد هم داریم که روی تصمیم درست تاثیرگذار است، اما اگر اضطراب ازحدی بگذرد، نمی توانیم فرآیند درست و واقع بینانه از اتفاقات اطراف داشته باشیم و در نتیجه، احساس ناتوانی می کنیم و در واقع، این اضطراب، ناکارآمد و آسیب زا است.

دکتر بهمنی تصریح کرد: تعدد منابع اطلاع رسانی در جامعه و دریافت اطلاعات ضد و نقیض، سبب خواهد شد که اضطراب بالا رفته و بسیاری افراد کلا نسبت به همه نوع اطلاعات، بی توجه شده و بی تفاوتی نشان بدهند.

وی تاکید کرد: هریک از ما که اطلاعات دریافت شده را نشر می دهیم، باید به تولیدکننده اطلاعات توجه کرده و از منابع قابل اعتماد اطلاعات را دریافت کنیم و اطلاعات را پس از کنترل با منابع معتبر و اطمینان از صحت و سقم آن، منتشر کنیم.

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

17027مطلب نوشته است .Powered by WP Bannerize

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به طوفان نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاسیس 1393