در دیدار وزیر خارجه ایران و ترکیه مطرح شد/مرز هوایی ایران و ترکیه ۱۱ مرداد باز می شود 


در دیدار وزیر خارجه ایران و ترکیه مطرح شد/مرز هوایی ایران و ترکیه ۱۱ مرداد باز می شود

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران که به منظور از سرگیری برخی روابط دو جانبه وارد ترکیه شده بود با همتای ترک خود دیدار کرد. و طی نشستی به پیرامون مسائل دو کشور پس از فروکش شدن نسبی شیوع کرونا پرداختند.

به گزارش مرکز خدمات ترکیه TSC این در حالی است که ظریف امروز در یک نشست با مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه ابتدا بر ضرورت از سرگیری صادرات گاز و تعمیر و بازسازی‌ بخش آسیب‌دیده خط لوله گاز تاکید کرد.به گفته وی ملت ترکیه از گاز ایران بهره مند خواهد شد.

او همچنین ابراز همبستگی و حمایت در مبارزه با پاندمی کرونا و تبعات آن، در زمینه بررسی راه‌های جبران کاهش تجارت میان دو کشور در چهار ماه گذشته بدلیل مقررات محدود کننده کرونا با همتای خود تبادل نظر کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران با اشاره به روابط خوب و تنگاتنگ ایران و ترکیه در زمینه‌های مختلف افزود: این روابط نیاز به مشورت‌های مستمر دارد که به علت شیوع کرونا به تاخیر افتاده بود هر چند ارتباطات در سطح سران و وزرا از طریق تلفن ادامه داشت.

بر اساس این گزارش پس از دیدار وزرای خارجه ایران و ترکیه یکی از تصمیمات مهم و دو جانبه ،بازگشایی مرزهای هوایی دو کشور بود که بر اساس ان قرار شد از ۱۱ مرداد ماه ۹۹ مرزهای دو کشور باز گشایی شود تا سفر های توریستی نیز از سر گرفته شود و این خبر خوشی برای گردشگران می باشد.

وی گفت: ضروری دیدیم که در شرایط نسبی پسا کرونا و برای تقویت روابط در زمینه‌های اقتصادی، انرژی و مسائل منطقه‌ای که دو کشور در آن نقش به سزایی دارند ملاقات و مشورت‌ها را از سر بگیروزیر خارجه ایران قرار است به منظور رایزنی مسائل منطقه امروز پس از ترکیه وارد خاک روسیه شود.

یادآور می شود پیامدهای بسته شدن مرزهای ایران و ترکیه آن هم بخاطر شیوع ویروس کرونا، ضررهای زیادی را به لحاظ اقتصادی به دو کشور وارد کرد .

همچنین همانطور که پیشتر به آن پرداختیم مرز بازرگان در استان آذربایجان غربی، که شاید مهمترین مرز زمینی کشور را در سال های طولانی گذشته به خود اختصاص داده است، بالاخره بعد از سه ماه و نیم فعالیت دوباره را از سر گرفتند. و بازرگانان با بازگشایی مرزهای زمینی رفت و آمد خود را آغاز کردند.

(برای مطالب بیشتر اینجا کلیک کنید)

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

17162مطلب نوشته است .Powered by WP Bannerize

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به طوفان نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاسیس 1393