توصیه رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری/ بی اشتهایی و اسهال از علائم جدی کرونا 


توصیه رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری/ بی اشتهایی و اسهال از علائم جدی کرونا

 

کادر درمان خسته شده است، مردم پروتکل ها را رعایت کنند/ زدن ماسک یعنی احترام به حقوق دیگران.

در اردیبهشت ماه وضعیت نسبتا مناسبی پیدا کردیم و بخش ها رو به تعطیلی بود و ما امید داشتیم که اگر همان روال پیش می رفت در خردادماه به شرایط عادی بر می گردیم

رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری با تاکید بر خسته شدن کادر درمانی گفت: کادر درمان خسته شده است، مردم پروتکل ها را رعایت کنند تا خسته تر از این نشویم.

‌دکتر پیام طبرسی، رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری، مهمان برنامه رادیویی «تهران کلینیک» بود.

وی درباره آخرین وضعیت شیوع کوئید ۱۹ و نوع مراجعات به این بیمارستان خصوصا بعد از برگزاری تجمعاتی از جنس عروسی، عزاداری و …گفت: در اردیبهشت ماه وضعیت نسبتا مناسبی پیدا کردیم و بخش ها رو به تعطیلی بود و ما امید داشتیم که اگر همان روال پیش می رفت در خردادماه به شرایط عادی بر می گردیم، اما بخاطر عدم رعایت نکات بهداشتی و به خصوص مسافرت ها و مراسمات و مهمانی هایی که به صورت زیر زمینی برگزار شد، باعث شد که ما از خردادماه در تهران با یک افزایش موارد بیماری مواجه شویم.

بخاطر برگزاری مراسمات، چندین نفر در یک خانواده مبتلا به کرونا شده اند

وی گفت: در استان های دیگر هم وزارت بهداشت به صورت روزانه موارد ابتلا را اعلام می کند که چه استان هایی به حالت بحران رسیده اند. متاسفانه الان به شرایطی رسیده ایم که تعداد موارد بیماری زیاد شده است و همانطور که فرمودید اکثر موارد به صورت خانوادگی است، یعنی افراد به یک مجلس یا محفلی رفته اند و ناگهان ۱۰ نفر از یک خانواده بستری می شوند و این نشان دهنده این است که رعایت نکات بهداشتی ضعیف شده است.

پروتکل های بهداشتی رعایت نشود با موج مرگ و میر روبرو خواهیم شد

رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری، تاکید کرد: مسافرت های غیر ضروری از سر گرفته شده است، اینها نشان دهنده این است که ما باید نکات بهداشتی را رعایت کنیم و اگر رعایت نکنیم شاید با یک موج بیماری و به دنبال آن مرگ و میر مواجه شویم.

گرما تاثیری بر ویروس کرونا ندارد

وی درباره بی توجهی مردم به رعایت نکات بهداشتی و تصورشان مبنی بر از بین رفتن ویروس در فصل گرما، گفت: در مورد گرما باید بگویم که مشخص شد که اصلا تاثیری بر این بیماری ندارد و تمام استان هایی که در بحران هستند دمای هوایشان بین ۳۴ تا ۴۰ درجه است ولی متاسفانه در آن استان ها موارد بیماری زیاد است و موارد شدید بیماری هم زیاد است یعنی بیماری خفیف نشده است و ICU ها الان پر از بیمار است که این نشان دهنده این است که بیماری در حالت شدید است.

شرایط اصلا حالت عادی ندارد

متاسفانه این توجیه که بخواهیم بگوییم چون هوا گرم شده است پس بیماری خفیف است و مثل یک سرماخوردگی ساده می ماند، صحیح نیست. به نظر من در اینکه مردم نکات بهداشتی را کمتر رعایت می کنند، مسؤلین هم مقصر هستند چون خواستند مقداری شرایط را عادی سازی کنند، در صورتی که شرایط اصلا حالت عادی ندارد.

بی اشتهایی و اسهال از علائم جدی کرونا هستند

دکتر طبرسی درباره علایم جدید ابتلا به کووید ۱۹ از جمله تهوع، آبریزش بینی، اسهال و…گفت: این علایم جدید نیست و قبلا هم بود اما کمتر مورد توجه قرار می گرفت، چون فکر می کردیم این بیماری یک بیماری تنفسی است اما الان مشخص شده است که علایم گوارشی، اسهال، تهوع و بی اشتهایی جزء علایم جدیدی است که سازمان جهانی بهداشت هم به علایم این بیماری اضافه کرده است. به خصوص بی اشتهایی و اسهال جزء علایمی است که در تعداد زیادی از افراد دیده می شود.

کادر درمانی خسته شده است، مردم نگذارند خسته تر شویم

وی ادامه داد: شما در مورد فرسودگی سیستم بهداشت صحبت کردید و من باید بگویم که واقعا همین طور است و افرادی مثل ما، دیگر آن افراد اول اسفند نیستیم و این شرایط روحی و خستگی و.. روی ما تاثیر گذاشته است و همه خسته هستند، پس باید سعی کنیم که خسته تر از این نشویم و مردم باید رعایت کنند چون این بیماری همچنان در کمین است و قربانی هایش را انتخاب می کند و شرکت در محافل و مجالس و مسافرت های غیر ضروری با هواپیما، اتوبوس و قطار واقعا خطرناک است.

برای رعایت حقوق دیگران هم شده ماسک بزنید

وی درباره استفاده از ماسک در جلوگیری از شیوع این بیماری گفت: صد درصد مؤثر است. افراد به خصوص در فضای سر بسته برای سلامتی خودشان و دیگران حتما باید از ماسک استفاده کنند. درست است که استفاده از ماسک نفس کشیدن را مقداری سخت تر می کند اما الان در شرایطی هستیم که همه باید از ماسک استفاده کنند و با گفتن اینکه من با زدن ماسک نفسم می گیرد و .. خود را توجیه نکنند چون ما حداقل برای رعایت حقوق دیگران باید ماسک بزنیم.

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

16761مطلب نوشته است .Powered by WP Bannerize

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به طوفان نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاسیس 1393