نگاهی به روند خرید و فروش مسکن مهر 


نگاهی به روند خرید و فروش مسکن مهر

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ساختمان‌هایی یک شکل و هم رنگ، سالهاست که صاحبانشان در انتظار گرفتن کلید آن هستند و همچنان سرگردان در پیچ و خم‌های اداری.

حاشیه های اداری اهالی مسکن مهر در روز‌های کروناییبه گزارش خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری صداو سیما؛ طرحی با نام مسکن مهر,، اما برای خریدارانش بی مهری‌های آن بسیار بیش‌تر از مهرش به چشم می‌اید؛ ماجرا روند خرید و فروش این واحد‌های مسکونی است.

به شرکت عمران پردیس که سری بزنید در این روز‌های کرونایی، بی شک با رعایت همه دستورالعمل‌های بهداشتی، بازهم پس از بازگشت از این محل باید تا ۱۴ روز خود را قرنطینه کنید. میزان ترددها، شلوغی‌های بی اندازه و تعداد افرادی که در این مرکز جمع شده اند تا هفت خوان رستم را برای نقل و انتقال، خرید عرصه، استعلام صحت خریدی که انجام شده و یا اینکه بخواهید متوجه بشوید بالاخره چه زمانی این مسکن را دریافت می‌کنید، بی شک مراجعان را در معرض خطر بیماری قرار می‌دهد.

خانم میانسالی که با سختی بسیار از ساعت ۸ صبح در شرکت عمران پردیس حاضر شده بود تا سند ۵ برگی دریافت کند می‌گوید: من پس از ۳ روز رفت و آمد به این شرکت فهمیدم که اصلا باید به کدام باجه برای انجام کارم مراجعه کنم؛ اینجا اگر ندانی که کارت به کدام قسمت مربوط می‌شود باید روز‌های متوالی مراجعه کنید و بپرسید تا بالاخره محل مورد نظر را کشف کنید.

محل شرکت عمران در انتهای بلوار فروردین جنوبی شهر پردیس قرار دارد. از ۷ صبح این خیابان محل تردد جمعیتی است که هرکدام برای انجام کاری به این شرکت می‌آیند. مرحله نخست گرفتن نوبت اینترنتی است آن هم برای کسانی که می‌دانند باید نوبت بگیرند در غیر این صورت با چالش اول مواجه می‌شوند، زیرا در جلوی درب شرکت مانع از ورود افراد بدون نوبت هستند و این درحالی است که توضیحی از قبل به شما داده نشده است.

آقای اکبری یکی از مراجعه کنندگان این شرکت می‌گوید: من از غرب تهران به شرقی‌ترین نقطه یعنی همان شهر پردیس آمده ام، اما به من اجازه ورود نمی‌دهند، زیرا نوبت اینترنتی نگرفته بودم؟! من پرسیدم چطور و از کجا باید نوبت می‌گرفتم، اما کسی به من پاسخی نداد. اگر شما جزء کسانی هستید که نوبت اینترنتی را دریافت کرده باشید وارد شرکت می‌شوید.

مرحله دوم با ورود به محوطه شرکت شروع، و آن هم پیدا کردن محلی است که به نوع کار شما مربوط می‌شود درحالی که هیچ گونه علائم و توضیحی درخصوص نوع کاربرد سالن‌ها وجود ندارد همه‌ی سالن‌ها شلوغ و مملو از جمعیت است در اینجا انگار کرونا وجود ندارد همه‌ی مردم در فاصله‌های کم از یکدیگر ایستاده اند اغلب ماسک زده و ترس از کرونا در چهره هایشان (با نگاه‌هایی که به اطرافیانشان میکنند) وجود دارد، اما جایی برای فاصله گرفتن نیست.

در سالن یک که عمده مسئولیتش صدور پنج برگی، نقل و انتقال سند و کار فروش عرصه است، بیشترین تردد وجود دارد. آقایی که از ۸ صبح در سالن شماره یک حاضر است پس از نزدیک به سه ساعت انتظار به سراغ کارمند باجه می‌رود و گله‌مند از این همه معطلی، از وضعیت روند کارش می‌پرسد این سوال در نهایت به درگیری لفظی منجر می‌شود و البته در نهایت یک ساعت دیگر انتظار برای اینکه مراحل متعدد نقل و انتقال انجام شود.

از وی درخصوص کارش که پرسیدم گفت: به سختی و پس از سال‌ها مستاجری توانستم ۴۵۰ میلیون تومان پول جمع کرده و یک واحد در مسکن مهر پردیس فاز ۹ بخرم، اما به قدری برایم مراحل اداری این شرکت رفت و آمد کردم که دیگر حوصله‌ای برایم نمانده است.

آقای کرمی می‌گوید: تازه متوجه شدم علاوه بر پولی که برای خرید مسکن پرداخت کرده ام باید ۲۰ میلیون تومان دیگر برای نقل و انتقال پرداخت کنم درحالی که تا پیش از پایان خرداد هزینه این نقل و انتقال یک میلیون تومان بوده است، اما من از این موضوع مطلع نبودم!

شرکت عمران شهر جدید پردیس از پنج شنبه اول خرداد هزینه نقل و انتقال و جابه جای واحد‌های مسکن مهر پردیس را از ۱ به «۲۰ + ۱» میلیون تومان افزایش داده است. این تصمیم در هیئت مدیره شرکت عمران شهر جدید پردیس به تصویب رسیده و بر اساس آن، ۲۵ درصد هزینه یارانه‌ای که دولت در خصوص آماده سازی واحد‌های مسکن مهر انجام می‌دهد را در هنگام نقل و انتقال از متقاضیان دریافت می‌کند.

با توجه به اینکه یارانه‌ای که دولت به آماده سازی مسکن مهر پردیس اختصاص داده، حدود ۱۰۰ میلیون تومان برآورد شده است، در نتیجه از متقاضیان، در ابتدا ۲۰ میلیون تومان در هنگام نقل و انتقال واحد‌های مسکن مهر پردیس دریافت و به حسابی نزد بانک مسکن واریز می‌شود؛ سپس به آن‌ها اجازه نقل و انتقال ملک داده خواهد شد. البته بر اساس این دستورالعمل، بابت جابه‌جایی واحد‌ها میان زن و شوهر و پدر و مادر با فرزند، یارانه ۲۵ درصدی (۲۰ میلیون تومان) اخذ نشده و صرفاً از آن‌ها یک میلیون تومان به عنوان هزینه نقل و انتقال مالکیت دریافت می‌شود.

به هرحال خانم رضایی یکی از افراد پشت باجه می‌گوید زمانی که اعلام شد این افزایش هزینه برای نقل و انتقال در نظر گرفته شده است جمعیت در این محوطه جایی حتی برای ایستادن نداشت. آن‌هایی که متوجه این اتفاق شده بودند خرید خانه را در آخرین مهلت اعلام شده انجام داده و برای نقل و انتقال به اینجا آمده بودند.

برای پیگیری این ماجرا به دفتر آقای علی اصغر جاودان زاده مدیر اجرایی مسکن مهر شهر جدید پردیس رفتم؛ وی با استناد به صدای پخش شده استاندار تهران در مصاحبه با صداو سیما گفت: طبق گفته استاندار گرفتن این ۲۰ میلیون تومان فعلا انجام نمی‌شود؛ و این سردر گمی جدیدی بود؛ زیرا مردم دو سالن آن طرف‌تر برگه‌ی پرداخت این مبلغ را گرفته و با مراجعه به بانک مسکن آن را پرداخت می‌کردند و دوباره رسید آن را به شرکت ارائه می‌دادند تا شاید پس از ۵ یا ۶ ساعت انتظار (در بهترین حالت) کار نقل و انتقال به پایان برسد.

به هر حال امروز ماجرا متفاوت است: روز گذشته پیامکی از شرکت عمران پردیس به صاحبان واحد‌های مسکن مهر ارسال شد که خبر از افزایش قیمت عرصه را می‌داد. متن پیامک به این شرح بود:

شهروند محترم: تا پایان ۳۱ خرداد ۹۹ مهلت دارید بصورت آنلاین از طریق سامانه pardis.city با شرایط فروش ویژه و قیمت‌های سال ۹۸ نسبت به خرید عرصه خود اقدام نمایید و حداکثر تا دو ماه پس از خرید آنلاین فرصت دارید جهت تحویل مدارک به کارگزاری مسکن مهر مراجعه نمایید.

این پیامک کافی بود تا جمعیتی قابل توجه به شرکت مراجعه و برای خرید عرصه در آخرین فرصت باقی مانده یعنی روز آخر این مهلت داده شده اقدام کنند. همه جا شلوغ و مملو از جمعیت است اگر شانس با شما همراه باشد و یک آشنا شما را راهنمایی کرده باشد، قبل از هر کاری نوبت از بخش مالی دریافت کرده و سپس به سالن شماره یک برای انجام کار‌های اداری خرید عرصه مراجعه می‌کنید.

کار اداری خرید عرصه شامل صدور یک فاکتور و تعیین شرایط خرید است در آن فاکتور به سه حالت، عرصه فروخته می‌شود، پرداخت نقدی، پرداخت در دوقسط و بصورت اقساطی تا ۵ سال، صدور این برگه در ۵ دقیقه انجام می‌شود، اما معطلی آن ۲ ساعت است.

پس از دوساعت معطلی و صدور برگه خرید عرصه، باید به بخش مالی مراجعه کنید جلوی درب این بخش انبوهی از جمعیتی است که هم نگران کرونا و هم نگران پایان مهلت تعیین شده هستند.

دو نگهبان جلوی درب در تلاش برای کنترل جمعیتی خسته از معطلی‌های زیاد و آزرده از آفتاب هستند. جمعیت در حال افزایش است که نگهبان با صدای بلند می‌گوید فرصت تعیین شده تا پایان تیرماه تمدید شده است و همین جمله کافی بود تا مراجعه کنندگان از روال موجود گلایه کنند. بی اعتمادی به رویه فعالیت‌های اداری و تصمیم‌های یکباره.

آقای محمدی یکی از مراجعان می‌گوید: اعلام این خبر از نگهبان بخش مالی قابل قبول نیست. چرا پیامک دادند و چرا حالا به این شکل خبر تمدید را اعلام می‌کنند؟ امروز باید اینکار را انجام داد، زیرا صحت این خبر معلوم نیست.

همین اتفاق هم می‌افتد حدود هزار نفر در دو نوبت شماره دریافت کرده و همه نیزمنتظر انجام کارشان هستند؛ و البته کار پس از چندین ساعت معطلی انجام خواهد شد، اما در این مراحل چند نفر بیمار شوند و یا پس از ساعت‌ها انتظار به دلیل نبود اطلاعات کافی مجبور به انجام مجدد کارهایشان شوند؛ معلوم نیست؛ اما به هر حال سختی روال اداری خرید مسکن مهر به قدری است که مهر این واحد‌های مسکونی تا سال‌های پس از دریافتش به وجود خریدار آن رخنه نخواهد کرد.صدا و سیما

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

17111مطلب نوشته است .Powered by WP Bannerize

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به طوفان نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاسیس 1393