مرگ ناشی از کرونا در افراد «چاق» ۴۰ درصد بیشتر از سایر افراد است 


مرگ ناشی از کرونا در افراد «چاق» ۴۰ درصد بیشتر از سایر افراد است

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت: طبق مطالعات، مرگ و میر ناشی از کرونا در افراد چاق ۴۰ درصد بیشتر از سایر افراد است.

زهرا عبداللهی،مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت  ضمن هشدار نسبت به چاقی و اضافه وزن در کودکان و نوجوانان در دوران کرونا، بیان کرد: شاید تاکنون این خبر که خطر ابتلا و مرگ و میر ناشی از کرونا در افراد و به خصوص کودکان و نوجوانان چاق، بیشتر است را از سوی مسئولین بهداشتی کشور شنیده باشید؛ لذا، این نکته نیز حائز توجه است که روند چاقی و اضافه وزن در کودکان و نوجوانان به مرز هشدار رسیده و رو به افزایش است.

حدود ۱۴ درصد کودکان زیر ۵ سال، دچار اضافه وزن و چاقی هستند

وی افزود: براساس جدیدترین مطالعات وزارت بهداشت، در حال حاضر از ۸ میلیون کودک زیر ۵ سال در کشور، حدود یک میلیون و ۱۲۰ هزار نفر یعنی حدود ۱۴ درصد کودکان زیر ۵ سال، دچار اضافه وزن و چاقی هستند. در نوجوانان نیز ۲۰ درصد دچار چاقی شکمی و ۲۲ درصد دچار اضافه وزن و چاقی هستند.

احتمال ابتلا و مرگ و میر بیشتر کرونا در کودکان و نوجوانان چاق

عبداللهی خاطرنشان کرد: احتمال ابتلا و مرگ و میر بر اثر کرونا در کودکان و نوجوانانی که چاق هستند، بیشتر است. طبق مطالعات، مرگ و میر ناشی از کرونا در افراد چاق ۴۰ درصد بیشتر از سایر افراد است.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت بیان کرد: باید به روند افزایشی و هشدار دهنده چاقی در کودکان و نوجوانان توجه داشته باشیم؛ چاقی با تضعیف عملکرد سیستم ایمنی بدن، می‌‌تواند خطر مرگ و میر بر اثر کرونا را افزایش دهد.

وی گفت: اینکه چرا کودکان و نوجوانان چاق شدند نیز به دو علت عمده برمی‌گردد که نیاز است والدین به آن توجه داشته باشند. یکی از دلایل، الگوی غذایی و مصرف بی رویه فست فودهاست. مصرف نوشیدنی‌های گازدار و مواد غذایی شیرین نیز یک علت اصلی برای افزایش روز به روز چاقی و اضافه وزن است. همچنین، علت دیگر کم بودن تحرک بدنی در کودکان و نوجوانان است. تماشای تلویزیون، بازی با کامپیوتر و موبایل و فعالیت‌های نشسته و تحرک بدنی کم و الگوی غذایی نامناسب، باعث شده کودکان و نوجوانان ما روز به روز چاق ‌تر شوند.

چاقی در کودکان علامت سلامتی نیست

وی عنوان کرد: چاقی در کودکان و نوجوانان علامت سلامتی نیست؛ بسیاری از والدین علاقه دارند که کودک چاق و تپل داشته باشند و این موضوع را نشانه سلامت او تلقی می‌کنند و تصور می‌کنند که کودک با ورود به سنین بالاتر، لاغر می‌شود؛ اما اینگونه نیست؛چراکه کودکان و نوجوانان چاق به بزرگسالان چاق تبدیل می‌شوند و تا پایان عمرشان ممکن است با انواع بیماری‌‌ها نظیر، دیابت، فشارخون بالا، بیماری‌های قلبی و عروقی و سرطانها دست و پنجه نرم کنند.

پیشگیری و کنترل چاقی کودکان، اولویت مهم نظام سلامت کشور

وی تصریح کرد: سرطانها و دیابت در افراد چاق بیشتر اتفاق می‌‌افتد. شیوع بالای چاقی در کودکان و نوجوانان باعث بروز ۳۰ درصد کبد چرب در آنها شده است. به عنوان یک اولویت مهم در نظام سلامت کشور، پیشگیری و کنترل چاقی کودکان و اضافه وزن کودکان بسیار مهم است.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت اظهار کرد: البته علاوه بر اینکه الگوی غذایی کودکان و خانواده باید اصلاح شود، تحرک بدنی هم باید افزایش پیدا کند و نقش سایر بخش‌ ها علاوه بر وزارت بهداشت نیز در این زمینه بسیار مهم است.

سه ساعت فعالیت بدنی برای کودک زیر ۵ سال

عبداللهی بیان کرد: کودکان زیر ۵ سال باید حداقل سه ساعت در روز فعالیت بدنی داشته باشند؛ یعنی حرکت کنند که شامل بازی کردن، راه رفتن، دویدن است. فعالیت نشسته در کودکان زیر پنج سال باید کمتر شود.

تشویق کودکان و نوجوانان به مصرف سبزی و میوه در دوران کرونا

وی افزود: برای کودکان بالای ۵ سال و نوجوانان تا ۱۸ سال، حداقل ۶۰ دقیقه در روز فعالیت بدنی توصیه می‌شود و اکنون که به دلیل شیوع کرونا و ضرورت فاصله گذاری اجتماعی و رعایت پروتکل‌های بهداشتی، تحرک در خارج از منزل کاهش یافته، می‌توان در منزل به هر طریقی که تحرک کودک و نوجوان را بیشتر کند، این امکان را فراهم کرد.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت ابراز داشت: توصیه می‌شود، در منزل مصرف مواد قندی و شیرینی و فست فودها کاهش یافته و کودکان و نوجوانان به مصرف سبزی و میوه و مواد سبوس دار تشویق شوند

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

17324مطلب نوشته است .Powered by WP Bannerize

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به طوفان نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاسیس 1393