عضو هیأت مدیره بانک صنعت و معدن:واگذاری اموال مازاد غیربانکی راهکاری موثر در جهت افزایش اعطای تسهیلات در سال جهش تولید 


عضو هیأت مدیره بانک صنعت و معدن:واگذاری اموال مازاد غیربانکی راهکاری موثر در جهت افزایش اعطای تسهیلات در سال جهش تولید

علی موحدنژاد: در بانک صنعت و معدن در راستای الزامات قانونی و تأکید مسؤلان عالی کشور و مجمع عمومی بانک، واگذاری اموال و سهام مازاد غیر بانکی به عنوان یکی از اولویتهای اصلی بانک طی چند سال گذشته مطرح بوده و با شتاب بیشتری که در فرایند واگذاری ها و فروش طی سال گذشته و سال جاری ایجاد شده است، توفیقات قابل ملاحظه ای در این زمینه طی ۱۵ ماه گذشته بدست آمده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بانک صنعت و معدن، موحدنژاد با بیان مطلب فوق اظهار داشت: این بانک در طول سال گذشته و سه ماهه ابتدائی سال جاری سهام متعلق به بانک در شرکتهای سیمان مازندران، سرمایه گذاری توسعه صنعت و تجارت، صندوق مالی توسعه تکنولوژی ایران را واگذار نمود. نکته حائز اهمیت در واگذاریهای فوق، واگذاری سهام دو شرکت سیمان مازندران و سرمایه گذاری توسعه صنعت ومعدن و تجارت به صورت خرد برمبنای قیمت های تابلو و در راستای افزایش سهم شناور سهام شرکتهای فوق در بازار سرمایه بود و علاوه بر این شرکتهای کاغذ کارون، نخ خمین و لاستیک پارس که متعلق به شرکتهای وابسته به بانک بوده را در راستای تکالیف قانونی و هم چنین احیاء مجدد آنها توسط بخش خصوصی واگذارنمود.

عضو هیأت مدیره این بانک افزود: با توجه به تکالیف مقرر در مواد ۱۶ و ۱۷ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر، بانک صنعت ومعدن هم چنین طی ۱۵ ماه اخیر نسبت به عرضه و آگهی شرکتهای بورسی و غیر بورسی سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران و گروه سرمایه گذاری آتیه دماوند ، کارگزاری بانک صنعت و معدن و سهام متعلق به بانک در شرکت احیای استیل فولاد بافت به دفعات و با رعایت ضوابط و مقررات مربوط اقدام نموده که بدلیل عدم وجود متقاضی واگذاری انجام نشده است. عرضه مجدد سهام مذکور همچنان در دستور کار اولویت دار بانک در سال جاری می باشد. تاییدیه مربوط به اقدام چند باره بانک برای فروش و عدم وجود متقاضی از سازمان بورس و اوراق بهادار نیز جهت ارایه به مراجع ذیربط از جمله سازمان امور مالیاتی اخذ شده است.

وی عنوان کرد: مجموع فروش اموال و املاک تملیکی بانک از سال ۱۳۹۴ تا پایان سه ماهه اول سال جاری حدود ۴۸۰ میلیارد تومان بود که از این میزان بیش از ۳۰۰۰ میلیارد ریال یعنی ۶۳ درصد آن مربوط به ۱۵ ماه منتهی به پایان خرداد ماه سال۹۹ بوده و به دلیل شتابی که در فروش اموال مازاد از سال گذشته ایجاد شده است امیدواریم این روند در سال جاری نیز ادامه یابد.

این مدیر بانکی ضمن تأکید بر لزوم خروج بانکها از بنگاهداری و تمرکز بانکها بر عملیات بانکی، عنوان داشت: عوامل مختلفی در گذشته، بانکها خصوصاً بانکهای تجاری را به سمت بنگاه داری سوق داده است که از آن جمله می توان به مجاز بودن مبادرت بانکها به مشارکت حقوقی در سرمایه گذاریها ، تهاتر بدهیهای دولت از طریق واگذاری اموال و سهام شرکتها، پایین بودن سود ناشی از عملیات بانکی و در نتیجه هدایت بانکها به سمت سرمایه گذاری در سایر حوزه ها که از بازدهی بالاتری برخورداربودند و نهایتاً تملک قهری توسط بانکها در راستای وصول مطالبات معوق اشاره نمود.

وی تصریح کرد: بانک صنعت ومعدن علاوه بر انجام اقدامات لازم برای واگذاری اموال مازاد تلاش می نماید از طریق اتخاذ تدابیر مختلف از جمله اصلاح فرایند اعطای تسهیلات به واحدهای تولیدی، پرداخت تسهیلات به پروژه های دارای توجیه فنی، اقتصادی و مالی و مساعدت با واحدهای تولیدی بدهکار خصوصاً در شرایط کنونی اقتصاد(تحریمهای ظالمانه و شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا) در خصوص بازپرداخت بدهیهای بانکی و تملک قهری، خصوصاً در رابطه با واحدهای تولیدی را به حداقل ممکن و حتی صفر کاهش دهد.

عضو هیأت مدیره این بانک در خاتمه عنوان نمود: با توجه به اینکه بر اساس ماده ۱۶ قانون رفع موانع تولید تفاوت ارزش دفتری سهام مازاد غیر بانکی با ارزش فروش آنها می تواند به عنوان افزایش سرمایه دولت نزد بانکهای دولتی منظور گردد، این بانک در صدد است از یک سو به دلیل الزامات قانونی حاکم و از سوی دیگر جهت استفاده حداکثری از ظرفیت مذکور برای افزایش سرمایه بانک و به تبع آن جهت افزایش نسبت کفایت سرمایه بانک که منجر به افزایش قابل ملاحظه توان تسهیلات بانکی خواهد شد، نهایت اهتمام خود برای تکمیل فرایند واگذاریها در سال جاری را به کار بندد.

.

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

17350مطلب نوشته است .Powered by WP Bannerize

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به طوفان نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاسیس 1393