امکان تمدید سرپرستی وزارت علوم با حکم رهبر معظم انقلاب 


امکان تمدید سرپرستی وزارت علوم با حکم رهبر معظم انقلاب

kad

 

 

 

 

 

 

 

 

مشاور عالی دبیر شورای نگهبان با بیان این که قانون اساسی و تفسیر اصل 135 درباره ادامه سرپرستی وزارتخانه بیش از سه ماه مسکوت است، گفت: این امر، جزو اختیارات ولی فقیه است.

«عباسعلی کدخدایی» امروز( سه شنبه) پس از آن که دومین گزینه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از مجلس شورای اسلامی رای اعتماد نگرفت، بعنوان یک حقوقدان در گفت و گو با ایرنا افزود:

شخص رییس جمهوری می تواند چنین درخواستی کند، در آن صورت رهبر معظم انقلاب به این موضوع ورود می کنند.

وی ادامه داد: در اصل 135 قانون اساسی تصریح شده است که رییس جمهوری باید برای وزارتخانه هایی که سرپرست ندارند، برای مدت سه ماه سرپرست تعیین کند بنابراین بیشتر از سه ماه فردی نمی تواند سرپرستی این وزارتخانه را برعهده بگیرد.

وی افزود: در دولت گذشته این مساله پیش آمد و از شورای نگهبان سوال شد که اگر بعد از چند بار معرفی وزیر، رای اعتماد مجلس کسب نشود چه اقدامی باید انجام شود؟ این شورا تفسیری که داشت تنها سه ماه را دولت یا رییس جمهور می تواند استفاده کند اما بعد از آن نه قانون اساسی و نه تفسیر سخنی نگفته است.

به گزارش ایرنا،در حال حاضر وزارت علوم ،تحقیقات و فناوری توسط محمدعلی نجفی به صورت سرپرست اداره می شود و در 29 آبان ماه، مهلت قانونی برای حضور وی در این سمت به پایان می رسد.

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

16891مطلب نوشته است .نوشتن دیدگاه

 

Powered by WP Bannerize

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به طوفان نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاسیس 1393